::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1873364 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

144988012 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

114929 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

راهنماییهای شریعت برای جلوگیری از دیدن خوابهای آشفته و پریشان
شماره فتوى 6804

تعداد بازديد 5127

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2011-08-20

 

من مرتب خواب یکی از مرده ها را می بینم و نمی دانم چکارکنم یک بار خواب دیدم که داریم این مرده را تشیع می کنیم که یک مرتبه این مرده زنده شد. لطفا من را راهنمایی کنید.


الحمدلله،

احتمالا این خوابها از جانب شیطان باشد، زیرا بعضی خوابها از سوی شیطان هستند، و شیطان می تواند تصویر وصحنه هایی را در خواب به انسان نشان دهد که موجب ناراحتی انسان شوند و شیطان با این عمل می خواهد انسان را اندوهگین و دردمند کند.

رؤیاهایی که انسان در عالم خواب می بیند سه قسم هستند، چنانکه ابو هریره رضی الله عنه روایت شده‌ که‌ رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:

« الرؤیا ثلاث: فبشری من الرحمن، وحدیث نفس، وتخویف من الشیطان».

یعنی: خوابها به سه دسته تقسیم می شوند: بشارتهایی از جانب خداوند، احساس قلبی، ترساندن از جانب شیطان. "السلسلة الصحیحة" (1341).

در روایت عوف از مالک چنین آمده است: سه نوع رؤیا در خواب دیده‌ می‌شود: یک نوع از آنها ترساندن از جانب شیاطین است تا بدینوسیله‌ انسان را اندوهگین کند.

در صحیح بخاری از ابی سعید خدری رضی الله عنه که‌ می گوید: از رسول الله صلی الله علیه وسلم شنیدم، فرمود: «إذا رأی أحدکم رؤیا یحبها، فإنما هی من الله، فلیحمد الله علیها، ولیحدّث بها، وإذا رأی غیر ذلک مما یکره، فإنما هی من الشیطان، فلیستعذ من شرها، ولا یذکرها لأحد، فإنها لا تضره» بخاری: شماره 6985. ‏

یعنی: هرگاه کسی از شما رؤیایی دید که آن را می پسندید ‌بی تردید، این از جانب پروردگار است، ‌لذا باید خدا را سپاس گوید و شکر او را بجا بیاورد و آن خواب را برای دیگران بیان کند، اما هرگاه خوابی ناراحت کننده دید، بیگمان آن از ناحیه شیطان است، لذا از شر شیطان پناه خواسته شود و آن خواب را برای دیگران بازگو ننماید، ‌آنگاه آن خواب برایش مضر نخواهد بود.

بنابراین راه علاج و نجات شما از شر اینگونه خوابها اینست که توصیه ها و سفارشان شریعت را در وقت خوابیدن مراعات نمائید؛ از جمله موارد زیر:

1- قبل از رفتن به خواب، ابتدا وضو بگیرید و بعد به رختخواب بروید.

2- در رختخواب اذکار زیر را بخوانید:

- ابتدا دعای «بِاسْمِکَ رَبِّیْ وَضَعْتُ جَنْبِیْ، وَبِکَ أَرْفَعُهُ، فَإِنْ أَمْسَکْتَ نَفْسِیْ فَارْحَمْهَا، وَإِنْ أَرْسَلْتَهَا فَاحْفَظْهَا بِمَا تَحْفَظُ بِهِ عِبَادَکَ الصَّالِحِیْنَ» بخوانید.

ترجمه دعا: پروردگارا! به نام تو پهلوی خود را بر زمین نهادم، و به کمک تو آنرا از زمین، بلند می کنم، اگر در حالت خواب روح مرا قبض کردی، آن را ببخشای، و اگر دوباره به او اجازه ی زندگی دادی، از آن محافظت فرما، همچنان که از بندگان نیکت محافظت کنی.

- آیة الکرسی را بخوانید: (اللَّهُ لا إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ...).

زیرا کسی که آنرا بخواند پیوسته از طرف خداوند حافظ و نگهبان دارد و شیطان به وی نزدیک نمی‌شود، چنانچه در حدیث صحیح آمده است.

 

3- اگر توانستید، اذکار و دعاهای زیر را نیز در رختخواب بخوانید:

- سوره (قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ) و (قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ) و (قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ) را بخوانید و در انتها در دو کف دست خود فوت کنید و آنگاه و به تمام بدن خود بمالید، از سر و صورت آغاز نمایید و تا هرجا که دست رسید بر بدن بکشید، دوباره از نو این کار را سه بار تکرار کند.

- خواندن دو آیه آخر سوره بقره: «آمَنَ الرَّسُولُ بِمَا أُنْزِلَ إِلَیْهِ مِنْ رَبِّهِ وَالْمُؤْمِنُونَ...».

 

4- سعی کنید بر پهلوی راست و رو به سمت قبله بخوابید، و اگر در اثنای خواب جهت بدنتان تغییر کرد ایرادی ندارد، در ضمن از خوابیدن بر روی شکم پرهیز نمائید.

بعد از آن اگر در شب احیانا خواب پریشانی دیدید و شما را ناراحت و مضطرب نمود و یکدفعه از خواب بیدار شدید، موارد زیر را رعایت کنید:

1- ذکر زیر را در لحظه بیدار شدن بخوانید:

«أَعُوْذُ بِکَلِمَاتِ اللهِ التَّامَّاتِ مِنْ غَضَبِهِ وَعِقَابِهِ، وَشَرِّ عِبَادِهِ، وَمِنْ هَمَزَاتِ الشَّیَاطِیْنِ وَأَنْ یَحْضِرُوْنِ».

ترجمه: به وسیله ی کلمات کامل الهی از خشم و مجازات او، بدی بندگانش و سوسه های شیاطین و از اینکه آنها نزد من بیایند به خدا پناه می برم.

2-  سه بار به طرف چپ خود فوت کنید [فوتی که با کمی رطوبت آب دهان همراه باشد].

3- سه بار از شیطان و از شر آنچه که دیده است به الله پناه ببرید.

4- پهلوی خود را جابجا کنید.

5- اگر خواستید می توانید برخیزید و دو رکعت یا بیشتر نماز بخوانید.

 

هنگامی که صبح از خواب بیدار شدید، دعای زیر را بخوانید:

«الحَمْدُ للهِ الَّذِی أَحْیَانا بَعْدَ مَا أمَاتَنَا وإلَیْهِ النُّشُورُ».

ترجمه: تمام ستایش ها از آنِ خدایی است که پس از میراندن ما را زنده کرده است، و بازگشت به سوی اوست.

و یا دعای زیر: «الحَمْدُ للهِ الَّذِی عَافَانِی فِی جَسَدِی وَرَدَّ عَلَیَّ رُوحِی، وأَذِنَ لِی بِذِکْرِهِ».

ترجمه: تمام ستایش ها مر خدایی راست که به جسمم سلامت بخشید، و روحم را به من بازگرداند، و به من اجازه ذکرش را داد.

و اگر شب هنگام خواب پریشان و نارحت کننده ای دیدید، صبح که برخواستید آنرا نزد هیچکس بازگو نکنید.

 

نکته: یکی از راههایی که می توان خود را از شر شیطان و خوابهایی شیطانی در امان نگه داشت، اینست که سعی نمایید شیطان را از منزل خود دور کنید، از جمله مواردی که باعث می شود تا شیطان و اجنه به منزل شما راه نیابند، عبارتند از:

1- هنگام ورود به داخل منزل، ذکر زیر را بخوانید:

«بِسْمِ اللهِ وَلَجْنَا، وَبِسْمِ اللهِ خَرَجْنَا، وَعَلَی رَبِّنَا تَوَکَّلْنَا»

ترجمه: به نام الله داخل شدیم، و بنام الله خارج گشتیم، و بر پروردگارمان توکّل نمودیم.

و بعد از خواندن دعای فوق، به خانواده اش سلام بگوید.

2- تمامی تصاویر و مجسمه های موجودات دارای روح (انسانها و حیوانات) را از منزل دور کنید، زیرا هر منزلی که در آنجا تصویر و مجسمه موجود زنده باشد ملائکه رحمت الهی آنجا را ترک گفته و اجنه و شیاطین جای آنها را می گیرند.

3- در منزل گهگاهی سوره بقره بخوانید، زیرا پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند: ‏«لاَ تَجْعَلُوا بُیُوتَکَمْ مَقَابِرَ إِنَّ الشَّیْطَانَ یَنْفُرُ مِنْ الْبَیْتِ الَّذِی تُقْرَأُ فِیهِ سُورَةُ البَقَرَة». مسلم 1/539.

یعنی: خانه هایتان را به قبرستان تبدیل ‏نکنید، چرا که شیطان از خانه ای که در آن سوره ی بقره خوانده شود، فرار می کند. ‏

4- از انجام منکرات و معاصی در منزل خودداری کنید، مثلا به ترانه و موسیقی گوش ندهید، و از تماشای فیلم های منکر خودداری کنید، زیرا هرجا گناه و معاصی انجام پذیرد، شیطان در آنجا حضور می یابد و ملائکه دور می شوند.

5- اذکار روز مره از قبیل: گفتن بسم الله در آغاز خوردن و نوشیدن، ذکر پوشیدن لباس، ذکر پوشیدن کفش، ذکر نگاه کردن به آینه، ذکر خروج از منزل، گفتن اذکاری همچون (سبحان الله وبحمده، سبحان الله العظیم) و دیگر اذکار رایج را فراموش نکنید، سعی کنید کتابچه ای از این اذکار را تهیه کنید و همه آنها را حفظ کرده و در طول روز آنها را بر زبان آورید، زیرا اذکار بمانند قلعه ای است که انسان را از شیاطین محفوظ می دارد.

می توانید کتاب "پناهگاه مسلمان - حصن المسلم" را دانلود کنید و اذکار مذکور را از آن بیاموزید و حفظ نمائید.

توجه: تمامی احکام فوق الذکر بر مبنای احادیث صحیحی از پیامبر صلی الله علیه وسلم بودند که می توانید در کتاب "پناهگاه مسلمان" منابع آنها را مشاهده بفرمائید.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com