::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1516877 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

142730378 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

2842 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

حکم نوشیدن نوشابه های انرژی زا مانند مانستر(monster) و غیره
شماره فتوى 7208

تعداد بازديد 5111

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2012-03-26

 

 

نوشیدن نوشابه های انرژی (energy drink) مانند ریدبول (red bull) مانستر(monster) و غیره در اسلام چی حکم دارند؟

 


 

 

الحمدلله،

اگر این نوشابه ها حاوی الکل یا دیگر مواد مست کننده نباشند، و نیز برای سلامتی بدن خطرناک نباشند، در اینصورت خوردن آنها مباح است. زیرا اصل بر مباح بودن تمام خوردنیها و نوشیدنیهاست مگر آنکه بر خلاف اصول شریعت باشند، مثلا ماده ی خوراکی نجس یا ناپاک باشد و یا مایعی مست کننده باشد و یا سلامتی بدن را بخطر اندازد، که اگر اینگونه باشند، خوردن و نوشیدنشان جایز نیست در غیر اینصورت حرام نیست.

نوشابه های انرژی زا نیز از همین قاعده پیروی می کنند، اگر از مواد ناپاک تهیه نشده باشند و مست کننده نباشند، و سلامتی بدن را تهدید نکنند (زیان آن بیشتر نباشد) پس خوردن آن مباح و جایز است.

و ظاهرا نوشابه های انرژی زا نوشیدنی هایی هستند که افزودنی هایی از قبیل محرک هایی مانند کافئین (که برای رفع خواب آلودگی موثر است)، ویتامین ها (خصوصا ویتامین های گروه B) و مواد معدنی که تولید انرژی می کنند، در آنها به کار رفته است. دیگر مواد متشکله ی این نوشیدنی ها اغلب گیاه گوآرانا(GUARANA)، دانه قهوه، ساخارین (قند مصنوعی) و کراتین هستند و خوردن این مواد حرام نیستند.

کراتین نوعی اسیدآمینه است که در بدن انسان در هنگام سوخت و ساز پروتئین تولید می شود و انرژی مورد نیاز عضله را تامین می کند.

و گوارانا از گیاهان منطقه آمریکای جنوبی است. این گیاه نیز دارای کافئین بوده و عصاره آن خاصیت محرک دستگاه عصبی مرکزی، افزایش انرژی، چربی سوزی و ادرارآوری دارد. البته مصرف بیش از اندازه کافئین موجب وابستگی یا «کافئینیسم» می شود که علائمی نظیر اضطراب، تحریک پذیری، انقباض عضلات، عصبانیت، بی خوابی، تپش قلب و زخم معده را به همراه دارد.

در بین ترکیبات به کار رفته در نوشابه های انرژی زا، کافئین و گیاه گوارانا مواد اعتیاد آوری هستند که مصرف زیاد و طولانی مدت آنها موجب می شود به این نوشابه ها عادت کنیم. در این زمینه متخصصان تغذیه مصرف این نوشابه های انرژی زا را برای کودکان، زنان باردار، بیماران دیابتی و کسانی که بیماری قلبی - عروقی دارند بسیار مضر و خطرناک دانسته اند. همچنین ابتلا به سکته های مغزی و قلبی، بیماری‌های کلیه و گوارشی و افزایش وزن از دیگر عوامل بیماری‌زای این گونه از نوشابه‌ها اعلام شده است.

بطور خلاصه: از آنجائیکه ممکن است کارخانجات تولید کننده این نوع نوشابه ها هریک موادی را به محصول خود اضافه کنند، بنابراین مصرف کننده باید به ترکیبات نوشابه دقت کند تا مطمئن شود از مواد الکلی و یا مست کننده و یا ناپاک استفاده نشده باشد، چه بسا نوشابه های یک شرکت حلال باشد اما شرکتی دیگر حرام.. و این بستگی به ترکیباتی دارد که هر کارخانه در تولید محصول خود استفاده می کند، بنابراین ما در اینجا نمی توانیم بطور کلی حکم بر جواز تمامی نوشابه های انرژی زا دهیم، و ما اطلاع دقیقی از تمامی ترکیبات نوشابه ها با مارک ‏(‏RED BULL‏)‏ و ‏(‏monster‏)‏ یا (JOLT COLA) نداریم، فقط متذکر می شویم که اگر حاوی الکل یا مواد مخدر و یا ناپاک باشند، حلال نیستند، خصوصا که شنیده می شود بعضی از این نوشابه ها حاوی مقداری الکل هستند که اگر این امر صحت داشته باشد، نوشیدن آنها حرام خواهد شد.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com