::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1528965 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143001040 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

3655 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

آیا امکان اشتباه صحابه در تعیین ابوبکر بعنوان فرد اصلح وجود ندارد؟ دلیل اصلح بودن انتخاب آنها چیست؟
شماره فتوى 7486

تعداد بازديد 4833

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2012-08-30

 

طبق عقیده ی اهل سنت خلیفه و امام معصوم وجود ندارد. در واقع معصومیت ریشه در تفکر شیعه دارد. سوال این است که آیا ممکن نیست که صحابه در انتخاب اصلح دچار اشتباه شده باشند؟ آنها که معصوم نبودند پس آیا بروز اشتباه ممکن نیست؟


الحمدلله،

با این احتمالات و ممکنها چیزی تغییر نمی کند، و حتی بالفرض که صحابه در تعیین خلیفه اشتباه هم کرده باشند چیزی ثابت نمی شود، زیرا آنچه که تشیع می گوید جدا از این مسائل است؛ آنها مدعی هستند که علی را خدا از آسمان به امر جانشینی پیامبر صلی الله علیه وسلم منصوب کرد ولی صحابه این امر الهی را رد نمودند و برای همین تمام صحابه را تکفییر کرده اند بجز چند نفر انگشت شمار را، اما واقعیت آن بود که الله متعال پیامبرش را مأمور به انتخاب کسی بصورت معین نکرد تا با این کار مردم متوجه شوند که تعیین حاکم و خلیفه بر عهده خودشان گذاشته شده است و انتخاب حاکم یک امر آسمانی نیست، و لذا پیامبر صلی الله علیه وسلم بصراحت کسی را بعنوان جانشین خویش معرفی نکرد، فقط بصورت ضمنی اشاراتی به لیاقت و شایستگی ابوبکر رضی الله عنه برای رهبری نمود چنانکه در هنگام بیماری خویش، ابوبکر را بعنوان تنها فرد جایگزین خود بعنوان امام نمازگزاران تعیین نمود و چندین روز پی درپی ابوبکر را مسئول آن نمود که خود این عمل پیامبر صلی الله علیه وسلم اشاره ای مبنی بر صلاحیت ایشان بر امر رهبری و امامت مسلمین دارد.

و اینکه صحابه وی را انتخاب کردند – حتی اگر اشتباه هم کرده باشند – باز عقیده تشیع ثابت نمی شود، مهم از نظر شرع آنست که صحابه فرد مسلمانی را از بین خود بعنوان خلیفه و رهبر و امام انتخاب کنند حال هر مسلمانی که باشد انتخاب او توسط مسلمین بعنوان خلیفه مشروعیت می یابد، زیرا ملاک رأی مردم مسلمان است، بعبارتی ملاک؛ بیعت مسلمین با شخصی مسلمان از بین خودشان است حال هر مسلمانی که باشد باید بعد از بیعت از وی در معروف اطاعت کرد، زیرا الله متعال ما را به اطاعت از اولیلی امر کرده است؛ چنانکه می فرماید: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ أَطِیعُواْ اللّهَ وَأَطِیعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِی الأَمْرِ مِنکُمْ» ( نساء 59).

یعنی: ای کسانی که ایمان آورده‏اید، اطاعت خدا و اطاعت فرستاده ی خدا و اولو الأمر (حکما) کنید.

اگر فردی شایسته تر در بین آنها باشد ولی مردم بر اثر اشتباه شخص دیگری را انتخاب کنند، اولا هیچیک از آنها گناهکار نمی شوند زیرا بر آنها تنها انتخاب رهبر و امام لازم بود که کردند، دوما اعتقاد داشتن به اینکه فلانی اصلح تر است این یک امر نسبی بین مردم است، ممکن است از نظر عده ای فلانی اصلح باشد و از نظر عده ای دیگر فلان نفر اصلح تر باشد، لذا فرد اصلح از نظر شما ممکن است کسی باشد که با نظر ما متفاوت باشد، ما و شما نباید بخاطر اختلاف در سلیقه همدیگر را تکفیر کنیم بلکه باید به فرد انتخاب شده احترام بگذاریم، زیرا هرچه باشد او یک مسلمان است که خدا و رسولش را دوست دارد.

نکته: همه می دانیم که بعد از وفات پیامبر صلی الله علیه وسلم قبایل نومسلمان به یکباره مرتد شدند و ارتداد آنها خطری برای حکومت اسلامی بشمار می رفت، و بازهمه می دانند که ابوبکر رضی الله عنه و سپاهش در دوسال خلافت وی با قدرت و شدت با مرتدین جهاد نمود و آنها را سرکوب کردند و خطر مرتدین را نابود ساخت، و کسی در این حقیقت شکی ندارد. حال علمای مفسر آیه زیر را بعنوان درستی انتخاب مردم در تعیین ابوبکر بعنوان خلیفه ذکر کرده اند:

«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ مَن یَرْتَدَّ مِنکُمْ عَن دِینِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَیُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَی الْمُؤْمِنِینَ أَعِزَّةٍ عَلَی الْکَافِرِینَ یُجَاهِدُونَ فِی سَبِیلِ اللّهِ وَلاَ یَخَافُونَ لَوْمَةَ لآئِمٍ ذَلِکَ فَضْلُ اللّهِ یُؤْتِیهِ مَن یَشَاء وَاللّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ » (مائده 54).

یعنی: ای کسانی که ایمان آورده‏اید! هر کس از شما، از آیین خود بازگردد، خداوند گروهی را می‏آورد که آنها را دوست دارد و آنان نیز خدا را دوست دارند، در برابر مؤمنان متواضعند، و در برابر کافران سرسخت و نیرومندند؛ آنها در راه خدا جهاد می‏کنند، و از سرزنش هیچ ملامتگری هراسی ندارند. این، فضل خداست که به هر کس بخواهد (و شایسته ببیند) می‏دهد؛ و (فضل) خدا وسیع، و خداوند داناست.

این‌ آیه ‌کریمه‌، نمایانگر بُعدی‌ از ابعاد اعجاز قرآن‌ کریم‌ است ‌زیرا درحالی‌ از ارتداد اعراب‌ خبر می‌دهد که‌ هنوز این‌ پدیده‌ در میانشان‌ ظهور نکرده‌ بود و یک‌ امر غیبی‌ به‌شمار می‌رفت‌. آری‌! بعد از مدتی‌ پدیده‌ ارتداد ظهور کرد و در عهد ابوبکر صدیق‌ رضی الله عنه به ‌شکل‌ گسترده‌ای‌ خود را نشان‌ داد به ‌طوری‌ که‌ قبایل‌ بزرگی‌ از اعراب‌، چون‌ «غطفان» و «فزاره» و «بنی‌سلیم» و در مجموع‌ یازده‌ گروه‌ مرتد شدند.

مفسرین گفته اند: مراد از این‌ گروه‌ که‌خدای‌ سبحان‌ آوردنشان‌ را به‌ عرصه‌ مبارزه با مرتدین وعده‌ داده‌ است‌، ابوبکر صدیق رضی الله عنه و لشکرش‌ از صحابه‌ و تابعین‌اند که‌ بعد از رحلت‌ رسول‌ خدا صلی الله علیه وسلم با اهل‌ رده ‌(مرتدان‌) جنگیدند. زیرا آیه مذکور وعده آمدن گروهی در آینده می دهد یعنی بعد از نزول آیه، که این گروه با مرتدین می جنگند، و تاریخ گواه است که این ابوبکر و سپاهش بودند که با قبایل مرتد شده جهاد کردند و الله متعال آنها را در آن آیه تمجید کرده است که خود این تمجید (یُحِبُّهُمْ وَیُحِبُّونَهُ : خدا آنها را دوست دارد و آنان نیز خدا را دوست دارند) دلیل بر خشنودی الله متعال از عملکرد آنهاست.

در فتوای (5977) اشاراتی از پیامبر صلی الله علیه وسلم را در مورد صلاحیت ابوبکر بعنوان رهبر و امام مردم ذکر کرده ایم.

اما آنچه که تشیع در مورد انتخاب علی رضی الله عنه بعنوان جانشین بعد از خود می گویند، هیچ دلیلی از قرآن کریم که صراحتا فرموده باشد که علی رضی الله عنه جانشین بعد از پیامبر صلی الله علیه وسلم است ندارند، مگر آنکه بخواهند با زور بعضی از آیات بی ربط را به خواسته ی خود مستند کنند، و یا هیچ حدیث صحیح از رسول خدا صلی الله علیه وسلم برای اثبات گفته ی خود ندارند، و حدیث مشهور به غدیر خم نیز ربطی به جانشینی کسی ندارد، بلکه مسئله به برائت علی رضی الله عنه از اتهاماتی بود که به وی نسبت می دادند، همین..

شما می توانید در فتوای (4561) و (3776) حقیقت ماجرای غدیر خم را و اینکه ربطی به تعیین جانشین علی یا غیر او نداشت بدانید.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com