::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1527908 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

142978660 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

3415 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

آیا علی رضی الله عنه بر کشته های طرف مقابل جنگ جمل و صفین نماز خواند؟
شماره فتوى 7499

تعداد بازديد 4834

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2012-09-08

 

یک نفر ادعا میکند که علی علیه سلام برای کشته شدگان مخالف جنگ جمل و صفین نماز جنازه خواندند! ولی برای کشته شدگان مخالف جنگ نهروان (خوارج) نماز جنازه نخواندند؟

آیا این موضوع صحت دارد؟ چرا؟


الحمدلله،

در کتاب "البدایه و النهایة" امام ابن کثیر که یک کتاب تاریخی است در ج7 ص 245 آورده است که علی رضی الله عنه بر کشته شدگان جمل نماز جنازه خواندند، و در کتاب فقهی "المبسوط" آمده که علی رضی الله عنه بر خوارج نهروان نماز جنازه نخواندند و در ادامه مولف (سرخسی) ذکر می کند که غسل و نماز بر آنها بمنزله موالات آنهاست و مسلمان عادل (غیر باغی) از موالات با اهل بغی منع شده است چه در زمان حیاتشان یا بعد از مرگشان. (المبسوط» کتاب السیر» باب الخوارج» قتلی أهل البغی).

اما بر خلاف احناف، اکثر فقهای مالکیه و شافعیه  وحنابله نماز بر اهل بغی را جایز می شمارند، استاد سید سابق رحمه الله بنقل از امام ابن حزم از کتاب "المحلی" می آورد: «‌بر هر مسلمانی خواه نیک یا بد،‌ که در اثر اجرای حد شرعی‌کشته شده باشد یا در اثر ضربه جنگ ابزار یا  در اثر بغی وستمگری ‌کشته شده باشد، باید امام یا غیر بر او نماز بگزارد. همچنین بر بدعت‌گذاری‌که به درجه کفر نرسیده و برکسی‌که خودکشی‌کند یا دیگران را بکشد، نیز باید نماز خوانده شود. حتی اگرکسی بدترین انسان روی زمین باشد ولی به مسلمانی بمیرد، باید بر وی نماز خوانده  شود.  زیرا سخن پیامبر صلی الله علیه و سلم ‌: «صلوا علی صاحبکم »، عام است و هر مسلمانی را دربر می گیرد و بموجب آیه‌: «إنما المؤمنون إخوة» بیگمان همه مومنان با هم برادرند.

و ابن رشد اندلسی در کتاب " بدایة المجتهد" می گوید: «اکثر اهل علم بر نماز خواندن بر کسی که بگوید لا اله الا الله اتفاق نظر دارند چه آن شخص از اهل کبائر باشد یا اهل بدعت، و شایسته نیست که فقهاء نماز بر اهل کبائر را منع کنند».

و ابن قدامه مقدسی در کتاب "المغنی" می گوید: «و بر تمام مسلمین حتی از اهل کبائر نماز خوانده می شود. احمد گفته: هرکس از قبله ما استقبال کند و نماز بخواند؛ بر وی نماز می خوانیم و دفنش می کنیم».

اما چرا علی رضی الله عنه بر کشتگان جمل نماز خواندند؟ چون آنها مسلمان بودند، و بر هر مسلمانی – ولو عاصی و گنه کار – نماز جنازه خوانده می شود، چنانکه پیامبر صلی الله علیه وسلم بر ماعز بن مالک (زناکاری که بر وی سنگسار جاری شد) نماز جنازه خواندن و نیز نماز جنازه بر مجرمین و گناهکاران را نهی نکردند و بلکه یارانش را به نماز بر آنها امر نمودند.

و اصحاب جمل قصد شورش و محاربه با حکومت علی رضی الله عنه را نداشتند، بلکه بر اثر تاویلات و اجتهادی که داشتند تصمیم گرفتند تا خودشان سپاهی تشکیل دهند و قاتلین عثمان رضی الله عنه را قصاص کنند، و آنها بخاطر این اجتهادشان کافر نمی شوند، علی رضی الله عنه نیز قصد جنگیدن بر علیه آنها را نداشت و این دسیسه قاتلین عثمان بود که دو سپاه را با هم به طرف جنگ کشاندند، از اینرو علی رضی الله عنه با آنها همانند مسلمان برخورد نمود و یکی از حقوق مسلمان بر دیگر مسلمین آنست که بر جنازه وی نماز خوانده شود.

اصحاب صفین هم قصد شورش بر علیه حکومت علی رضی الله عنه را نداشتند و – بمانند آنچه خوارج کردند- خون مسلمانان را مباح نکردند و اموالشان را بتاراج و یغما نبردند، و آنها نیز بر اثر اجتهاد نادرست با علی رضی الله عنه روبرو شدند و می گفتند: تا علی رضی الله عنه قاتلین عثمان را قصاص نکند با وی بیعت نمی کنیم، و علی رضی الله عنه خود سپاهش را به سمت شام بر علیه آنها گسیل داشت و قصد جنگ بر علیه آنها را نمود و آنها نیز دربرابر سپاه علی ایستادگی کردند و احیانا چون سپاه معاویه در جنگ منهدم نشد خودشان جنازه های خود را جمع آوری کرده و بر آنها نماز خواندند و این بمعنای ترک نماز جنازه از سوی علی رضی الله عنه بر آنها نیست بلکه بمعنای تسلط نداشتن بر جنازه آنها بود.

و علی رضی الله عنه خوارج را تکفیر نکردند اما نماز نخواندن ایشان بر شورشیان نهروان حجت ثابت نیست و بلکه اجتهاد فقهی ی بود، و خدا بهتر می داند.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com