::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1506713 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

142589459 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

2842 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

آیا خوردن ذبیحه صوفیان که غیر خداوند متعال نیز را به فریاد میخوانند ولی هنگام ذبح حیوان را رو به قبله کرده و ( بسم الله ) میگویند جایز است ؟
شماره فتوى 3396

تعداد بازديد 4821

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2009-12-23

 

آیا خوردن ذبیحه صوفیان و روافض که غیر خداوند متعال نیز را به فریاد میخوانند ولی هنگام ذبح حیوان را رو به قبله کرده و (( بسم الله )) میگویند جایز است یا خیر ؟ و آیا جائز است دعوت اقوام را بعلت شک در ذبیحه شان اجابت ننمود ؟ برای لو نرفتن عقیده به ماموران امنیتی چطور ؟


الحمد لله،

ما مسلمانان بر ظاهر افراد حکم می کنیم و درون آنها را به الله وا می گذاریم. یعنی هر کسی که شهادتین را بر زبان بیاورد و ارکان اسلام مانند نماز و روزه و حج و زکات و غیره را به جای آورد ، حکم به اسلام آن شخص داده می شود و با وی همانند مسلمان معامله و رفتار می شود. ولی با وجود این چنانچه شخصی شهادتین را بر زبان آورده و ارکان اسلام را به جای می آورد اگر مرتکب قول یا عملی شود که کفر آمیز باشد آن شخص با وجود ظاهر اسلامی جزو مسلمانان محسوب نخواهد شد و مشرک یا کافر خوانده می شود. مانند شخصی که با وجود خواندن نماز به خدا و پیامبرش دشنام می دهد ، چنین شخصی قطعا کافر است، یا کسی که ظواهر اسلامی دارد ولی مرتکب شرک به خدا می گردد چرا که شرک به خدا، باعث کفر است .

حال جدا از مذهب خاصی هر کس که ظاهر اسلامی داشته باشد و مرتکب قول و فعلی کفر  و یا شرک آمیز نشود، جزو مسلمانان خواهد بود . و نیز می بینیم که متاسفانه بسیاری از مردمان با وجود اینکه به خدا ورسولش و کتاب آسمانی و روز قیامت ایمان آورده اند و نماز و روزه و حج و غیره را به جای می آورند ، مرتکب اعمال و اقوالی شرک آمیز می شوند از جمله :

-         به فریاد خواندن و استغاثه نمودن اولیاء.

-         مراجعه به بارگاه و قبور اولیا و خواستن حاجات خود و شفای مریضانشان  از مردگان که این عمل شبیه عمل بت پرستان است.

-         واسطه قرار دادن اولیاء بین خود و خدا –مثل همان کاری که مشرکان زمان پیامبر صلی الله علیه و اله وسلم انجام می دادند .

-         تکفیر بیشتر صحابه  و قذف (تهمت زنا) به ام المومنین عایشه رضی الله عنها

-         غلو در مورد اهل بیت و انتساب دادن آنها به تسلط به عالم و کائنات .

این موارد از جمله موارد نقض در اسلام شخصی است که مرتکب آن شود والعیاذبالله.

انجمن دائم پژوهش های علمی و افتا (2/264) در پاسخ سوال کسانیکه از آن انجمن در باره ذبایح جعفریه(روافض) پرسیده بودند جواب می دهند:

" ( کسانیکه ) علی و حسن و حسین و دیگران را به فریاد می خوانند ، این افراد مشرک بوده و از دایره اسلام خارج هستند. ما مسلمانان اجازه نداریم به آنان (روافض) زن بدهیم و از آن ها زن بگیریم و نمی توانیم از ذبیحه ی این افراد بخوریم.

الله تعالی می فرماید :« وَلَا تَنْکِحُوا الْمُشْرِکَاتِ حَتَّی یُؤْمِنَّ وَلَأَمَةٌ مُؤْمِنَةٌ خَیْرٌ مِنْ مُشْرِکَةٍ وَلَوْ أَعْجَبَتْکُمْ وَلَا تُنْکِحُوا الْمُشْرِکِینَ حَتَّی یُؤْمِنُوا وَلَعَبْدٌ مُؤْمِنٌ خَیْرٌ مِنْ مُشْرِکٍ وَلَوْ أَعْجَبَکُمْ أُولَئِکَ یَدْعُونَ إِلَی النَّارِ وَاللَّهُ یَدْعُو إِلَی الْجَنَّةِ وَالْمَغْفِرَةِ بِإِذْنِهِ وَیُبَیِّنُ آیَاتِهِ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ یَتَذَکَّرُونَ (221)» [بقره: 221 ]

« و با زنان مشرک تا ایمان نیاورند ازدواج نکنید، و بی گمان کنیز مؤمنی از زن آزاد (مشرک) بهتر است، اگرچه (زیبایی یا ثروت یا موقعیت او) شما را به  شگفتی انداخته باشد، و (زنان و دختران خود را) به ازدواج مردان مشرک در نیاورید، مادامی که ایمان نیاورند. و بی گمان غلام مؤمنی از مرد مشرکی بهتر است اگرچه شما را به شگفتی انداخته باشد. آنان به سوی آتش(دوزخ) دعوت می کنند و الله به سوی بهشت و آمرزش به فرمان خود و توفیق خویش دعوت می کند، و الله آیات خود را برای مردم روشن می سازد تا این که یاد آور شوند.»و بالله التوفیق، و صلی الله علی نبینا محمد و آله و صحبه و سلم" فتاوای انجمن دائم پژوهش های علمی و افتا (2/264).

و در خصوص اجابت دعوت اقوام: اگر مسئله ای مبنی بر شرک و یا کفر اقوام وجود نداشت پس خوردن ذبایح آنها به شرطی که آن ذبایح را از جایی نگرفته باشند که مشهور به اهل شرک بوده باشند، جایز است ولی اگر خلاف این باشد،نباید ذبایح آنها را خورد.

و اگر احتمال دارد که با اجابت دعوت، کسی به شما آسیب برساند در اینصورت اجابت دعوت جایز نیست زیرا حفظ دین و جان مهمتر است.

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد و علی آله و اتباعه الی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com