::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1540227 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143227850 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

5093 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

حکم سؤال از کیفیت ذبح قبل از خوردن
شماره فتوى 1872

تعداد بازديد 4866

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2009-12-15

 

 

 

روزی تعدادی از دوستانم را برای نهار دعوت کردم،  وقتی که آمدند و سفره چیده شد، در میان غذاها مرغی بود که خودمان در خانه با زغال آن را کباب کرده بودیم. یکی از دوستان‌که فرد صالح و متدینی بود از من پرسید:  آیا این مرغ وارداتی است یا ازتولیدات داخل است؟ گفتم وارداتی است، به گمانم از فرانسه وارد شده باشد، آن دوست از خوردن‌آن امتناع کرد! پرسیدم چرا نمی خوری؟ گفت حرام است. گفتم چرا؟ پاسخ داد: ازبرخی مشایخ شنیده‌ام که می‌گویند: حرام است. حال از شما می خواهم این حکم شرعی را برایمان توضیح دهید.

 


 

الحمدلله،

 

خوردن گوشتهای وارداتی از کشورهای غیر اسلامی، کار ذبح مستقیماً توسط ‌یهود و نصاری انجام می شود، اشکالی ندارد و شایسته نیست که سؤال شود، چگونه ذبح  کرده‌اند؟ آیا { بخاری 2617و مسلم 2190} هنگام ذبح نام الله را برده‌اند یاخیر؟ زیرا رسول الله صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ از گوشت گوسفندی که یهودیان برای ایشان به عنوان‌هدیه فرستاده بودند، خوردند { بخاری (2069،2508)} و نپرسید که چگونه ذبح کرده‌اند و آیا نام الله را در هنگام ذبح بر زبان آورده‌اند یا خیر؟ همچنین پیامبرصَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ از خوراکی که یک نفر یهودی ترتیب داده بود خورد.

 در صحیح بخاری روایت‌است‌که: گروهی به رسول الله صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ گفتند: کسانی برای ما گوشت می‌آورند و ما نمی‌دانیم که آیا نام الله را در هنگام ذبح برده‌اند یا خیر؟ رسول الله صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فرمود:[ سَمُّوا عَلَیْهِ أَنْتُمْ وَکُلُوهُ ] «شما بسم الله بگویید و از آن بخورید». عایشه رضی الله عنها راوی حدیث می‌گوید: آن‌ها (سؤال کنندگان) تازه مسلمان بودند. بخاری (2057، 5507،7398).

این احادیث خود دلیلی است بر این که سؤال کردن از کیفیت ذبح کار جالبی نیست مادامی که کار ذبح توسط افراد معتبر انجام می‌پذیرد؛ و این خود از حکمت شرع و آسانی آن است. اگر از مردم بخواهیم که از صحیح بودن شرایط ذبح تحقیق کنند، نوعی سختی و فشار بر آن‌ها وارد می‌شود و شریعت اسلام، شریعتی سخت و مشقت بار معرفی خواهد شد.

اما اگر حیوان ذبح شده از کشورهایی بود که اسلام ذبح آن‌ها را  قبول ندارد؛ مانند: آتش پرستان، بت پرستان و بی‌دینان، خوردن گوشت آن بر فرد مسلمان حلال نیست، چرا که الله‌تعالی خوردن غذای غیر مسلمان، بجز یهود و نصاری را بر مسلمان مباح قرار نداده است.

 اگر شک وجود داشت که آیا اهل کتاب آن را ذبح کرده‌اند، یا دیگران اشکالی در خوردن آن به وجود نمی‌آید.

فقها گفته‌اند: اگر حیوان ذبح شده‌ای در جایی رها شده بود که ذبح اکثر اهالی آن حلال است، خوردن گوشتش حلال است. اما در این حالت بهتر است کاری را انجام دهیم که از شک و گمان بر طرف شود. همچنین: اگر گوشتی را از جایی آوردند که ذبح بعضی از آن‌ها حلال است و به صورت شرعی ذبح می‌کنند و بعضی دیگر از راه غیر شرعی، اما اکثریت با گروه اول است، لذا خوردن آن گوشت اشکالی ندارد، اما بهتر است از خوردن آن گوشت امتناع شود.

 

 شیخ ابن عثیمین- جریدة المسلمون، العدد2

IslamPP.Com