::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1518115 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

142757275 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

2842 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

آیا جایز است به کسی که بر اثر وام ربوی بدهکار شده زکات داد تا وامش را اداء کند؟
شماره فتوى 8770

تعداد بازديد 4882

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2013-12-04

 

یک وام ربوی برای خرید خانه دریافت کردم، و الان در حال بازپرداخت این قرض هستم، یکی از نزدیکانم به من قرض و گاهی زکات می داد تا بوسیله آن وام خود را پس دهم، اما بعد از مدتی دیگر مساعدتی نکرد به این حجت که من وام ربوی پس می دهم، و می گوید : به دلیل کمکم به تو گناهکار هم شدم، آیا این صحیح است؟ من اکنون بخاطر بازپرداخت این وام به شدت در اوقات تلخ و عصبی قرار دارم، آیا این فامیل ما به دلیل کمکهایش معاقب می شود؟


الحمدلله،

اولا : از الله متعال مسئلت داریم که به دلیل آنچه انجام داده اید شما را مورد عفو و مغفرت خویش قرار فرماید، چرا که ربا از بزرگترین گناهان کبیره است، و الله متعال نسبت به آن هشداری داده که برای غیر آن چنین هشداری وارد نشده، می فرماید : «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَذَرُوا مَا بَقِیَ مِنَ الرِّبَا إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ * فَإِنْ لَمْ تَفْعَلُوا فَأْذَنُوا بِحَرْبٍ مِنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ» (بقره278-279).

یعنی : ای کسانی که ایمان آورده‌اید! از (مخالفت با) الله بپرهیزید و آنچه از (مطالبات) ربا باقی مانده رها کنید، اگر ایمان دارید. اگر چنین نمی‌کنید بدانید الله و پیامبرش، با شما پیکار خواهند کرد.

و از جابر رضی الله عنه روایت است که گفت: «لَعَنَ رَسُولُ اللهِ صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ آکِلَ الرِّبَا، وَمُؤْکِلَهُ، وَکَاتِبَهُ، وَشَاهِدَیْهِ» وَقَالَ: «هُمْ سَوَاءٌ» مسلم (1598).

یعنی: پیامبر صلی الله علیه و سلم رباخوار، ربا دهنده، کاتب و دو شاهد آنرا لعنت کرده، و می‌فرمود : همه در گناه باهم برابراند.

دوما : اگر شما از اخذ این وام ربوی توبه کرده اید و عزم گرفتید که دگر بار وام ربوی دریافت نکنید، و بر کرده سابق خود نادم هستید، و برای شما ممکن نیست که از پرداخت سود و بهره وام امتناع ورزید و نظام شما را مجبور به پرداخت سود وام می کند، در آنصورت مانعی نیست که یکی از اطرافیان و نزدیکان به شما کمک کنند تا در بازپرداخت این قرض اقدام کنید و خلاص شوید، و گناهی بر او نیست، زیرا مساعدت وی به شما – که توبه کرده اید – موجب رها شدن شما از سختی خواهد شد، و پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند : « مَنْ فَرَّجَ عَنْ مُسْلِمٍ کُرْبَةً فَرَّجَ اللَّهُ عَنْهُ بِهَا کُرْبَةً مِنْ کُرَبِ یَوْمِ الْقِیَامَةِ » بخاری (2442) ، ومسلم (2580).

یعنی : « هر کس، مشکل برادر مسلمانش را برطرف سازد، خداوند مشکلی از مشکلات روز قیامت او را بر طرف خواهد کرد».

و اگر شما در پرداخت وام تاخیر داشته باشید، سود بیشتری بر آن قرار می دهند، درحالیکه یاری رساندن به مسلمان توبه کرده امری منکر نیست، و اینکار به معنای همکاری و یاری رساندن بر گناه و منکرات نیست، حتی برای انسان جایز است که قسمتی از زکات مالش را به فرد بدهکار – که توانایی پرداخت بدهی اش را ندارد – بدهد.

و اهل علم گفتند که : هرگاه کسی بر اثر حرامی بدهکار شده باشد، چنانچه توبه کرده باشد ایرادی ندارد که از مال زکات به او داد تا بدهی اش را پرداخت نماید.

علامه ابن عثیمین در کتاب "الشرح الممتع" آورده :

«مسأله : اگر کسی در حرامی بدهکار شود، آیا به او زکات بدهیم؟

جواب : اگر توبه کند به او می دهیم، وگرنه به او نخواهیم داد، زیرا در اینحالت (دادن مال زکات به او) به معنای یاری رساندن بر حرام است، و برای همین اگر به او (زکات) بدهیم او بار دیگر (در حرام) بدهکار می شود و قرض می گیرد» "الشرح الممتع" (6/235).

و دکتر عمر سلیمان اشقر گفته : «کسی که قرض ربوی دریاف کرده باشد، جایز نیست که از سهم غارمین (بدهکاران) به او زکات داد، مگر آنکه توبه کند و از تعامل ربوی خود نادم شود».

"أبحاث الندوة الخامسة لقضایا الزکاة المعاصرة" صـ210 .

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com