::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1518125 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

142757477 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

2842 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

آیا استعمال مواد مخدر در حکم شرابخواری است؟
شماره فتوى 8785

تعداد بازديد 4896

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2013-12-08

 

متاسفانه بعضی از مردم بر این باور هستند که مواد مخدر و بویژه حشیش جزو خمر محسوب نمی شود و عقل را خمار نمی کند، آیا نمی توان مواد مخدر را نوعی از خمر دانست؟ و آیا کسی که مواد مخدر استعمال می کند مانند شارب خمر نمازش تا چهل روز قبول نمی شود؟ و آیا حد شرابخواری بر او جاری می شود؟


الحمدلله،

بدون تردید استعمال مواد مخدر حرام است، حال چه حشیش باشد یا تریاک یا هروئین یا سایر انواع مخدرات، استعمال مواد مخدر باعث خماری و زایل شدن عقل و هوش انسان می گردد، و پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود : «کُلُّ شَرَابٍ أَسْکَرَ فَهُوَ حَرَامٌ». (بخاری:5586)

یعنی : «هر شرابی که انسان را مست کند، حرام است».

و فرمود : «کُلُّ مُسْکِرٍ خَمْرٌ، وَکُلُّ خَمْرٍ حَرَامٌ» مسلم (2003) و "الإرواء" (8/ 41).

یعنی : «هر مست کننده ای خمر است، و هر خمری حرام است».

و فرمود: «وَالخَمْرُ مَا خَامَرَ العَقْلَ» بخاری (4343) ومسلم (3032).

یعنی : «خمر آنست که عقل را خمار و مختل کند».

و بدون تردید مخدرات عقل را مختل کرده و آنرا زایل می کند.

حافظ ابن حجر در " فتح الباری " می فرماید: « علما از فرموده پیامبر صلی الله علیه وسلم (هرنشه آوری حرام است) استنباط نموده اند که هرآنچه نشه آور است، اگر چه شراب (نوشیدنی) هم نباشد، حرام است، پس حشیش و غیر آن نیز در این حکم داخل است» "فتح الباری" (10/45).

بنابراین مجازات کسانی که مواد مخدر استعمال می کنند، آنست که بر آنها حد شرابخواری اجراء شود، چرا که مخدرات لفظاً و معناً جزو خمر و مسکراتی می شوند که الله و رسول آنرا تحریم کرده اند، و بر علماء لازمست این مسئله را برای مردم بیان و روشن کنند.

شیخ الاسلام ابن تیمیه در "السیاسة الشرعیة" (ص92) می گوید : «و حشیش که از برگ گیاه قِنَّب تهیه می شود حرام است، و کسی که آنرا استعمال کند بمانند شارب خمر شلاق زده می شود، و حشیش از خمر پلیدتر است از این جهت که عقل و مزاج آدمی را فاسد می کند، تا جائیکه انسان را به دیوثی و بی غیرتی و مخنثی و دیگر فسادها سوق می دهد، و خمر از این جهت پلیدتر از (حشیش) است که انسان را به خصومت و درگیری می کشاند، و هر دوی آنها (حشیش و خمر) انسان را از ذکر خدا و همینطور نماز بازمی دارند. و بعضی از فقهای متاخر در مورد حد آن (یعنی حشیش) توقف کردند و کعتقدند که استعمال کننده آن تعزیر می شود و حد بر او جاری نمی شود، چون گمان دارد که تغییر عقل بدون سرخوش شدن بمنزله بنج (نوعی گیاه بیهوشی) است، اما در این مورد اظهار نظر علمای متقدم را ندیدم. با این وجود این سخن درست نیست، چرا که استعمال کننده حشیش با تناول آن نشه و سرمست می شوند و همانند شراب و خمر بدان علاقه دارند و حتی بیشتر، و آنها را از ذکر خدا و نماز هم باز می دارد، علاوه بر این مفاسد دیگری از جمله دیوثی و مخنثی و فاسد شدن مزاج و عقل و غیره را در پی دارد».

و هیئت علمای کبار سعودی چنین فتوا داده اند که: «کسی که مواد مخدر را استعمال نماید در حق وی حکم شرعی شراب خواری جاری میشود،‌ اما اگر معتاد به این مواد شده باشد و قاضی جزای شلاق را بروی کافی نبیند، پس میتواند در مورد این چنین اشخاص اجتهاد نماید و تلاش به خرج دهد تا جزا و سرزنش مناسب برآنها تعین نماید، اگر چه قتل هم باشد». "مجلة البحوث الإسلامیة" (12/78).

همچنین کسی که مواد مخدر استعمال می کند، مانند شارب خمر نمازهایش تا چهل روز قبول نمی شود، زیرا پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند : «الخمر أم الخبائث، فمن شربها لم تقبل صلاته أربعین یوما فإن مات و هی فی بطنه ما میتة جاهلیة» " صحیح الجامع " (3344).

یعنی : «شراب ام الخبائث (اساس پلیدیها) است، پس هر کس آنرا بنوشد تا چهل روز نمازش قبول نمی‌شود و اگر بمیرد در حالیکه شراب در شکمش باشد، به مرگ جاهلیت مرده است».

البته باید توجه داشت این حدیث بدان معنا نیست که شارب خمر نماز نخواند، بلکه نماز بر او فرض است تنها به دلیل استعمال خمر نمازش بدون اجر و ثواب می ماند، مگر آنکه توبه کند و از آن دست بکشد.

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com