::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1518118 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

142757348 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

2842 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

حکم کسی که با حیوانی لواط کند و حکم گوشت و شیر آن حیوان
شماره فتوى 8788

تعداد بازديد 4871

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2013-12-09

 

آیا خوردن گوشت گوسفندی که انسانی به آن تجاوز کرده حلال است؟ نوشیدن شیر آن چی؟


الحمدلله،

حیوان حلال گوشتی که با آن لواط شده باشد، باید کشته شود، و گوشت آن خورده نمی شود، و اگر آن حیوان متعلق به لواط کننده باشد پس به هدر می رود، و اگر متعلق به دیگری باشد باید خسارت آنرا به مالکش بپردازد. و لواط کننده هم تعزیر می شود، و بعضی با استناد به حدیث ضعیفی گفتند : او نیز کشته می شود.

«از حسن -‌ از یاران ابوحنیفه -‌ روایت شده‌ که هرکس به حیوان تجاوز کند بمنزله زناکار است‌‌. امام ابوحنیفه و امام مالک، و امام شافعی بنا بقولی، و الموید بالله و الناصر و امام یحیی بن زید گفته‌اند : این عمل زنا نیست بلکه واجب است‌ که چنین شخصی تعزیر شود» بنقل از : "فقه السنة".

ترمذی و ابوداود و ابن ماجه از عکرمه از ابن عباس رضی الله عنه روایت کردند که گفت : رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمود : «مَنْ وَجَدْتُمُوهُ وَقَعَ عَلَی بَهِیمَةٍ فَاقْتُلُوهُ وَاقْتُلُوا الْبَهِیمَةَ» فَقِیلَ لِابْنِ عَبَّاسٍ : مَا شَأْنُ الْبَهِیمَةِ ؟ قَالَ : مَا سَمِعْتُ مِنْ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فِی ذَلِکَ شَیْئًا ، وَلَکِنْ أَرَی رَسُولَ اللَّهِ کَرِهَ أَنْ یُؤْکَلَ مِنْ لَحْمِهَا أَوْ یُنْتَفَعَ بِهَا وَقَدْ عُمِلَ بِهَا ذَلِکَ الْعَمَلُ.

یعنی : « کسی که یافتید با چهارپایی عمل جنسی انجام داد، او و حیوان را بکشید». به ابن عباس گفتند : حیوان چرا کشته شود؟ گفت : چیزی از رسول خدا صلی الله علیه وسلم در این باره نشنیدم، اما بنظرم رسول خدا صلی الله علیه وسلم کراهت داشتند که از گوشت حیوانی خورده شود و یا از گوشتش سودی برده شود درحالیکه با او چنین عمل شنیعی صورت گرفته باشد». ترمذی (1455) وأبو داود (4464) وابن ماجه (2564).

ابوداود و امام طحاوی این حدیث را ضعیف دانستند، و ترمذی بعد از روایت آن گفته : «سفیان ثوری از عاصم از ابورزین از ابن عباس رایت کردند که او گفت : « من أتی بهیمة فلا حد علیه» یعنی : کسی که با حیوانی لواط کند حد زده نمی شود.. و این حدیث از حدیث اولی صحیح تر است، و اهل علم نیز به آن عمل کردند، و قول احمد بن حنبل و اسحاق نیز همین است».

«بنظر علی رضی الله عنه و بنا بقولی ازشافعی ‌گوشت چنین حیوانی‌ که بدان تجاوز شده حرام است ولی باید آنرا سربرید. وبنا بقول دیگری ازشافعی وبقول ابوحنیفه و ابویوسف‌، خوردن‌گوشت چنین حیوانی مکروه است به‌کراهت تنزیهی یعنی بهتراست‌که خورده نشود.

صاحب "‌البحر"‌گفته ‌: باید چنین حیوانی سربریده شود اگرچه‌گوشتش خوردنی نباشد یعنی اگرچه حلال‌گوشت هم نباشد مبادا نوزاد زشتی و ناقص الخلقه ازآن متولدگردد، همانگونه‌که نقل شده‌که چوپانی به حیوانی تجاوزکرد و بچه ناقص الخلقه‌ای زاد» بنقل از : "فقه السنة".

و در کتاب دائرة المعارف فقهی آمده : «جمهور فقهاء گفتند که بر لواط کننده با حیوان حد جاری نمی شود و تنها تعزیر می شود، به دلیل روایتی که از ابن عباس رضی الله عنه نقل شده که گفت : « کسی که با حیوانی لواط کند حد زده نمی شود» ..

اما بعضی از شافعیه گفتند : حد زنا بر او جاری می شود، و این روایتی از احمد نیز هست. قول دیگر نزد شافعیه آنست که : چه محصن باشد یا غیر محصن در هر حال کشته می شود ..

( و اما در مورد خود حیوان) جمهور فقهاء (حنفیه و مالکیه و شافعیه) گفتند : حیوان کشته نمی شود، و اگر کشته شد جایز است از گوشت آن خورده شود و کراهت هم ندارد، ولی ابویوسف و محمد (از شاگردان ابوحنیفه) خوردن آنرا منع کردند، و گفتند : سربریده شود و بعد آتش زده شود. ولی ابوحنیفه (به خوردن آن) اجازه داده، و در کل حنفیه انتفاع از حیوان را چه زنده یا مرده اش را مکروه دانستند.

و اما حنابله گفتند : حیوان بایستی کشته شود چه متعلق به خود لواط کننده باشد یا متعلق به دیگران، و چه حلال گوشت باشد یا حرام گوشت. و این رأی نزد بعضی از شافعیه مقبول است، به دلیل روایت ابن عباس از پیامبر صلی الله علیه وسلم : « کسی که یافتید با چهارپایی عمل جنسی انجام داد، او و حیوان را بکشید» . البته نزد شافعیه قول دیگری هست : اگر حلال گوشت بود سربریده شود، ولی خوردنش حرام است» "الموسوعة الفقهیة" (24/33).

و علامه ابن عثیمین از فقهای معاصر گفته : «اگر انسانی به حیوان چهارپایی دخول کرد، تعزیر می شود، و خود حیوان هم کشته می شود چونکه دیگر به جیفه (پلید) تبدیل شده و گوشتش حرام شده، اگر حیوان کشته شده متعلق به لواط کننده بود (مالش به هدر رفته) و اگر متعلق به دیگری بود باید خسارت صاحبش را بپردازد.

البته بعضی گفتند : لواط کننده با حیوان کشته شود، به دلیل حدیث وارده از پیامبر صلی الله علیه وسلم : « من وجدتموه علی بهیمة فاقتلوه واقتلوا البهیمة ». یعنی : « کسی که یافتید با چهارپایی عمل جنسی انجام داد، او و حیوان را بکشید»، و به دلیل عمومیت حدیث اهل علم به آن عمل کردند و گفتند : فرج حیوان به هیچ وجه حلال نیست، پس تجاوز به آن مثل لواط است، اما این حدیث ضعیف است، و برای همین اهل علم از آن به سوی کمترین حالت سوق یافتند یعنی فقط قائل به کشتن حیوان شدند، و انسان را نباید کشت، زیرا حرمت (خون او) بیشتر است، با این وجود به دلیل عمل قبیحش تعزیر خواهد شد، و قاعده عام اینگونه است که تعزیر برای هر معصیتی است که نه حد دارد و نه کفاره ..» "الشرح الممتع" (14/245).

و امام ابن قدامه درباره علت کشتن حیوان گفته : «گفتند : حیوان کشته می شود وگرنه فاعل (لواط کننده) با دیدنش یادآوری و سرزنش می شود، و بعضی گفتند : تا مبادا جنین مشوه شود، و گفتند : تا مبادا خورده شود، و این مورد اشاره ابن عباس رضی الله عنه است» "المغنی" (9/60).

خلاصه آنکه : گوسفندی که مورد لواط قرار گرفته بایستی کشته شود، و نه از گوشت و نه از شیر آن استفاده نشود.

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com