در کنترل ادرار مشکل دارم و این در نمازم اختلال وارد می کند
 

در کنترل ادرار مشکل دارم و این در نمازم اختلال وارد می کند

الحمدلله،

«شریعت اسلام، شریعتی باگذشت و عفوپذیر است، و سختی را از دوش بندگان برداشته، و کارهایشان را بر آنان آسان گردانیده، الله متعال می فرماید : « وَمَا جَعَلَ عَلَیْکُمْ فِی الدِّینِ مِنْ حَرَجٍ» (حج 78). «و در دین (اسلام) کار سنگین و سختی بر شما قرار ندارد».

و چیزی که از آن سوال پرسیدی موجب نگرانی و یاس و نا امیدی نیست، زیرا چیزی که به آن مبتلاء هستی در واقع امتحانی از جانب الله متعال است، که اگر بر آن صبر شود، اجر و پاداش خواهی برد، و بدان که دین خداوند در همه چیز آسان است.

اگر این امر به یک روال عادی برای شما تبدیل شده و می دانید که قطع (قطرات) ادرار 5 یا 10 دقیقه طول خواهد کشید، در آنصورت این امر مقتضی آنست که حدودا 10 دقیقه زودتر از وقت (اذان یا نماز) اقدام به قضای حاجت کنید تا در این مدت ادرار قطع شود و بعد از آن وضوء بگیرید (و به جماعت برسید)، اما اگر فرض شود روزی دیر اقدام کردید و نیاز به قضای حاجت داشتید در اینحالت ایرادی ندارد که (در مکان قضای حاجت) منتظر بمانید تا قطرات ادرار کامل قطع شود هرچند که این امر موجب از دست دادن نماز جماعت بشود، زیرا شما در این حالت معذور هستید، چون پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند : « لا صلاة بحضرة طعام ولا هو یدافعه الأخبثان » مسلم (560). یعنی : « در هنگام آماده بودن غذا و تحت فشار ادرار و مدفوع، نمازی نیست».

پس بر این اساس می گوئیم : قبل از (فرا رسیدن وقت) زودتر اقدام کنید تا (قبل از برپا شدن جماعت) وقت کافی برای قطع ادرار داشته باشید، اگر این امر برای شما میسر نشد ایرادی ندارد منتظر بمانید (تا ادرار قطع شود) هرچند این انتظار موجب از دست رفتن نماز جماعت شود، مادام که شما برای رفع این مشکل انتظار می کشید (ایرادی ندارد) والله الموفق».

الشیخ ابن عثیمین : فتاوی منار الإسلام ( 1 / 106 ).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

 

IslamPP.Com