اگر کودکی نابالغ مرتکب قتل شود، قصاص می شود؟
 

اگر کودکی نابالغ مرتکب قتل شود، قصاص می شود؟

الحمدلله،

اگر فرد کهنسالی جوانی را بقتل رساند قصاص می شود، و همینطور عکس آن صادق است، یعنی جوان هم به دلیل قتل کهنسال کشته می شود، به دلیل عمومیت آیات زیر :

« وَکَتَبْنَا عَلَیْهِمْ فِیهَا أَنَّ النَّفْسَ بِالنَّفْسِ » (مائده 45).

یعنی : « و بر آنها مقرر داشتیم که جان در مقابل جان می‏باشد».

« یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الْقِصَاصُ فِی الْقَتْلَی الْحُرُّ بِالْحُرِّ » (بقره 178).

یعنی : « ای افرادی که ایمان آورده‏اید! حکم قصاص در مورد کشتگان، بر شما نوشته شده است: آزاد در برابر آزاد.. ».

اما اگر قاتل کدک نابالغ باشد، قصاص نمی شود.

امام ابن قدامه می گوید : (کودک و یا انسانی که عقلش زائل شده، قصاص نمی شوند) و هیچ خلافی بین اهل علم نیست که قصاصی بر کودک و مجنون نیست، و همینطور هر کسی که به سببی عقلش زائل شده باشد، مثل خوابیده و بیهوش و همانند اینها، دلیل آن فرموده نبوی صلی الله علیه وسلم است : « رُفِعَ القَلَمُ عَنْ ثَلاثٍ : عَنْ النَّائِمِ حَتَّی یَسْتَیْقِظْ ، وَعَنْ الصَّغِیرِ حتَّی یَکْبُر ، وَعَن المَجْنونِ حتَّی َیعْقِل - أَوْ یَفِیق». یعنی : « قلم (تکلیف) از سه گروه برداشته شده است: از فرد خوابیده تا بیدار شود، و از بچه تا بزرگ (و بالغ) گردد و از دیوانه تا عاقل شود، یا به هوش آید» أبو داود (4392) و نسائی (3432).

وانگهی؛ قصاص یک مجازات شدید تلقی می شود، پس مانند حدودات شرعی بر کودک یا زائل العقل واجب نیست، چونکه قصد آنها صحیخ نیست و همچون قاتل خطاء هستند» "المغنی" (8/ 226).

پس احیانا آن شیخ در مرد کودک نابالغ سخن گفته باشد، کوکدک است که اگر انسان کهنسال یا جوان یا کودک دیگری را بکشد، قصاص نمی شود.

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com