::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

6195882 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

168768919 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

119104 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

حکم رقص زنان در بین خودشان
شماره فتوى 7217

تعداد بازديد 5771

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2012-04-02

 

بنده در کتابچه ایی به عنوان: "آیا معنی حجاب شرعی را می دانید؟"به مطلبی برخوردم با این موضوع (رقص زن در میان زنان دیگر با نظر به اینکه این کار جایز نیست ولی باز پوشش کامل شرط است بگونه ای که هیچ چیزی از عورت او کشف نگردد،آنچه معمول است که عموما زنان آن را از یکدیگر نمی پوشند،اشکالی ندارد) که درک و قبول کردنش برام غیر قابل قبول بود چون جواز به انجام حرام با شرایط خاص را داده بود.ممنون می شوم اگر جواب بدهید چون خیلی چیزها مشغله ذهنم شده و همچنین از شما طلب راهنمای دارم.

(نویسنده ویا جمع اوری کننده مطالب کتاب:محمد جمالزهی/ایشون خیلی کتابچه نوشته اند واکثرا در همه خانه ها پیدا میشن.

اسلام عیک ورحمه الله


الحمدلله،

اگر محیط کاملا زنانه باشد، و کشف عورت روی ندهد، و فیلمبرداری و عکسبرداری و موسیقی در آن نباشد، و زنان فاجره و فاسقه در آن محیط حاضر نباشند (مبادا که اوصاف زنان حاضر در مجلس را برای شوهران یا دیگر مردها توصیف کنند) در آنصورت رقص زنان حرام نیست، زیرا رقص در ذات خود حرام نیست، و دلیلی بر حرمت آن وارد نشده، بلکه این عملکرد افراد است که آنرا حرام یا مباح می کند.

از عایشه رضی الله عنها روایت شده که گفت: «کان رسول الله صلی الله علیه وسلم جالسا فسمعنا لغطا وصوت صبیان فقام رسول الله صلی الله علیه وسلم فإذا حبشیة تزفن والصبیان حولها فقال یا عائشة تعالی فانظری..». البانی در " صحیح الترمذی" (3691).

یعنی: رسول خدا صلی الله علیه وسلم نشسته بود، که هیاهو و صدای کودکان را شنیدیم، رسول خدا صلی الله علیه وسلم بلند شدند، (دید که) یک جاریه حبشی می رقصد و بچه ها دور او را گرفته اند و به وی نگاه می کنند، پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: ای عایشه بیا و نگاه کن..».

اگر رقصیدن در ذات خود حرام می بود، پیامبر صلی الله علیه وسلم آن جاریه را از رقصیدن نهی می کرد، و به عایشه اجازه نمی داد که به او نگاه کنید.

علامه ابن عثیمین رحمه الله در مورد حکم رقص زنان می گوید: «رقص در اصل مکروه است؛ اما اگر بر شیوه و سبک رقص زنان غربی و تقلید از زنان کافر باشد، در آنصورت حرام خواهد شد. بدلیل فرموده پیامبر صلی الله علیه وسلم: «مَن تشبه بقوم فهو منهم». یعنی: «کسی که از گروهی تقلید کرد از جمله ی آنها است». مسندأحمد. علاوه بر آن گاهی رقص به فتنه می انجامد، مثلا ممکن است زن رقاص، هیکلی زیبا و جوان و ظریف و لطیف داشته باشد و دیگر زنان را هم به فتنه بیاندازد، .. و هرآنچه که سبب فتنه شود، از آن نهی شده است»." لقاء الباب المفتوح " (س 1085).

و باز جناب شیخ ابن عثیمین در مورد رقص می گوید: «رقص زنان امری قبیح و زشت است و ما به جواز آن فتوی نمی دهیم، چراکه اتفاقاتی را برای ما بازگو کرده اند که سبب آن رقص بین زنان بوده است، اما اگر (رقص) در بین مردها باشد، پس قبیح تر و زشت تر است! زیرا این عمل مشابهت ساختن مردان به زنان است ] که بر طبق حدیث صحیح نبوی حرام است مردی خود را بر عادت و شکل زنان درآورد یا بلعکس[ اما اگر مردان و زنان با هم مختلط باشند و برقصند: (گناه آن) بزرگتر و قبیح تر است». " فتاوی إسلامیة " (3 / 187).

از علامه عبدالعزیز ابن باز رحمه الله سوال شد: آیا برای یک زن مسلمان جایز است که در بین زنان و بمناسبت مراسمات شادی برقصد؟

ایشان پاسخ دادند: «ایرادی در رقص خاص زنان وجود ندارد، یعنی اگر زنان با مردها اختلاط نداشته باشد، رقص (آنها بین هم) ایرادی ندارد، و نمی دانم که در آن اشکالی وجود داشته باشد، و همینطور اشکالی در خواندن سرودهای عادی که در مدح زن و شوهر یا خانواده آنها گفته می شود و در آنها سخنان زشت نباشد، وجود ندارد». "فتاوی نور علی الدرب".

و از شیخ صالح فوزان حفظه الله سوال شد: حکم رقص زنان در بین خودشان در مجالس عروسی و غیره چیست؟

ایشان پاسخ دادند: «ایرادی ندارد که زنان در بین خود برقصند و دف بزنند، زیرا این از اعلان ازدواجی است که شرعا بدان امر شده (یعنی اعلان نکاح)، اما بشرطیکه در محیطی کاملا زنانه باشد، و نباید صدای آنها بلند شود بگونه ایکه از مکان آنها خارج گردد، و همچنین باید با پوشش کامل باشد طوریکه چیزی از عورت زن در حالت رقص ظاهر نشود، مانند ساق پایش و یا ساعد و بازو و رانش، بلکه همان مقداری ظاهر گردد که معمولا زنان در نزد یک زن مسلمان نمایان می کنند». " کتاب المنتقی من فتاوی الشیخ الفوزان ج3 ص28‏".

خلاصه اینکه رقص در ذات خود حرام نیست، ولی ممکن است افرادی بگونه یا رقص را با چیزهای خلاف شرع درآمیزند که منجر به حرمت رقص در آن حالت شود. اما جدای از اینکه رقص مباح است یا مکروه، ولی شایسته یک مسلمان نیست که وقت خویش را صرف امورات بیهوده گرداند، برای همین علمای اسلام فرموده اند: زیاد رقصیدن مکروه است زیرا مخل مروئت است.

برای توضیحات بیشتر به فتوای (4873) مراجعه کنید.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com