::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

7309770 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

170128391 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

120176 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

گناه کدامیک بیشتر است : زنا، قمار، شرابخواری؟
شماره فتوى 8822

تعداد بازديد 6011

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2013-12-16

 

می خواهم بدانم که گناه کدامیک از این سه تا بزرگتر است: شرابخواری، قمار و زنا، با ذکر دلیل؟


الحمدلله،

1- هر مسلمانی می داند که هر سه گناه مذکور (زنا و قمار و شراب) از گناهان کبیره هستند، زیرا الله متعال درباره قمار و شرب خمر می فرماید : « یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَیْسِرُ وَالْأَنْصَابُ وَالْأَزْلَامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّیْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ » (مائده 90).

یعنی : « ای کسانی که ایمان آورده‏اید! شراب و قمار و بتها و ازلام [نوعی بخت‏آزمایی ]، پلید و از عمل شیطان است، از آنها دوری کنید تا رستگار شوید».

و درباره زنا می فرماید : « وَلَا تَقْرَبُوا الزِّنَا إِنَّهُ کَانَ فَاحِشَةً وَسَاءَ سَبِیلًا » (اسراء 32).

یعنی : « و نزدیک زنا نشوید، که کار بسیار زشت، و بد راهی است».

و پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم فرمودند : « لَا یَزْنِی الزَّانِی حِینَ یَزْنِی وَهُوَ مُؤْمِنٌ ، وَلَا یَشْرَبُ الْخَمْرَ حِینَ یَشْرَبُهَا وَهُوَ مُؤْمِنٌ ، وَلَا یَسْرِقُ السَّارِقُ حِینَ یَسْرِقُ وَهُوَ مُؤْمِنٌ » بخاری (5578) ومسلم (57).

یعنی : «زناکار در حالی که زنا می‌کند ایمان ندارد، و شراب خوار در حالی که شراب می‌خورد ایمان ندارد وسارق هم هنگام سرقت، ایمان ندارد ».

 

2- گناه زنا از شراب و قمار بیشتر و بزرگتر است، چرا که الله متعال زنا را مقارن با شرک و قتل نفس قرار داده ، می فرماید : « وَالَّذِینَ لَا یَدْعُونَ مَعَ اللَّهِ إِلَهًا آخَرَ وَلَا یَقْتُلُونَ النَّفْسَ الَّتِی حَرَّمَ اللَّهُ إِلَّا بِالْحَقِّ وَلَا یَزْنُونَ وَمَن یَفْعَلْ ذَلِکَ یَلْقَ أَثَامًا» (فرقان 68).

یعنی : « و کسانی که معبود دیگری را با خداوند نمی‏خوانند؛ و انسانی را که خداوند خونش را حرام شمرده، جز بحق نمی‏کشند؛ و زنا نمی‏کنند؛ و هر کس چنین کند، مجازات سختی خواهد دید».

وانگهی زنا علاوه بر اینکه گناه کبیره است، تجاوز بر ناموس و شرف یک انسان هم هست، که مفاسد زیاد و تداخل نسل را هم در پی دارد.

امام منذری می گوید : «بدون شک گناه زنا نزد خداوند متعال شدیدتر و بزرگتر از شرب خمر است» "الترغیب والترهیب" (3 / 190).

و سفارینی می گوید : «زنا بعد از شرک و قتل بزرگترین گناه کبیره است» "غذاء الألباب" (2 / 305).

برای همین حد و مجازات زنا از مجازات شارب خمر بیشتر است، خصوصا اگر زناکار ازدواج کرده باشد، چرا که مجازات زناکار اینست :

1- اگر محصن (یعنی ازدواج کرده) باشد، عقوبت او سنگسار است.

2- اگر غیر محصن باشد و یا زن باکره باشد؛ عقوبت او صد ضربه شلاق و یکسال تبعید است،

درحالیکه مجازات شراب خمر 40 تا 80 ضربه شلاق است.

 

3- گناه شرابخواری از قمار بیشتر است، زیرا پیامبر صلی الله علیه وسلم شراب را در ده وجه نفرین و لعن کرده، می فرماید : «لُعِنَتْ الْخَمْرُ عَلَی عَشْرَةِ أَوْجُهٍ بِعَیْنِهَا وَعَاصِرِهَا وَمُعْتَصِرِهَا وَبَائِعِهَا وَمُبْتَاعِهَا وَحَامِلِهَا وَالْمَحْمُولَةِ إِلَیْهِ وَآکِلِ ثَمَنِهَا وَشَارِبِهَا وَسَاقِیهَا» "صحیح ابن ماجه" (2725).

یعنی : «شراب از ده جهت لعنت شده است : خود شراب، کسی که راب را دست می‌کند، کسی که به درخواست او شراب گرفته می‌شود، فروشنده، خریدار، حمل کننده، کسی که شراب برای او حمل می‌شود، خورنده پول آن و خورنده خود آن و ساقی آن».

و شراب ام الخبائث است.

 

4- گاهی بر حسب شرایط و آثار مترتب شده، گناه شراب از زنا نیز بیشتر می شود، مثلا مردی که یک بار زنا کرده و بعد مرتکب آن نمی شود، اما مردی که همیشه شرب خمر می کند و این امر موجب سوء رفتار و اخلاق او شده و حتی نفقه اهل و عیالش را نمی دهد و بدگوئی و فحش گوئی می کند و با افراد فاسد مجالست می کند، و دیگر آثار ناپسند و فاسد دیگری که به دلیل خماری و مصاحب همیشگی با خمر بوجود می آید، در اینحالت گناه او از گناه کسی که یک بار مرتکب زنا شده و آنرا ترک نموده بیشتر است.

صاوی در حاشیه خود "الشرح الصغیر" (4/500) بر درباره شرب خمر می گوید : «مفاسد خمر از مفاسد زنا بیشتر است، زیرا چه بسا با شرب خمر در دام زنا و دزدی و قتل هم بیافتد، و برای همین (از پیامبر صلی الله علیه وسلم) وارد شده که شراب ام الخبائث است».

خلاصه اینکه : گناه زنا بیشتر است، بعد از آن شرابخواری، و بعد قمار است، اما گاهی به دلیل اختلاف احوال و شرایط و بر حسب آثار مترتب شده و مفاسد حاصله، ممکن است این ترتیب جابجا شود، و در هر حال بر مسلمان واجب است از گناهان کبیره دوری کند، و هرکس مرتکب یکی از کبائر شد بایستی توبه کند و از تکرار آن خدداری نماید و گناهش را مخفی کند و آنرا آشکار ننماید.

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com