::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

7309794 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

170128532 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

120176 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

آیا مرد می تواند موی پیشانی و بین دو ابروی خود را با نخ بردارد؟
شماره فتوى 8939

تعداد بازديد 6248

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2014-01-12

 

آیا مرد می تواند موی پیشانی و بین دو ابروی خود را با نخ بردارد؟


الحمدلله،

مرد نمی تواند موی ابرو و یا ریش خود را بتراشد یا با نخ و امثال آن بردارد، بلکه موظف به گذاشتن ریش است، و محدوده ریش عبارتست از : موی روئیده شده بر روی چانه، گونه ها، و صورت . در (قاموس محیط) صفحه‌ی 387 ج 4 آمده است: «اللّحیة بالکسر: شعر الخدین و الذقن». – لحیة (ریش) به کسر لام؛ موی گونه ها و چانه است.

و ابن حجر در "فتح الباری" ص 35ج 10 گفته : «کلمه‌ی لحیه عبارت است از مویی که بر رخسار و چانه می‌روید».

اما موهای خارج از این محدوده؛ مثل موی روئیده شده بر پیشانی یا مابین دو ابرو حکم دیگری دارد :

اول : بعضی از اهل علم گفتند : گرفتن موی این نواحی جایز است.

دوم : بعضی دیگر گفتند : جایز نیست، خصوصا اگر بخواهد آنرا بکند، چه با نخ باشد یا موچین و غیره ..

سبب اختلاف آنها بخاطر برداشت آنان از معنای کلمه « نمص » در حدیث زیر است :

پیامبر صلی الله علیه وسلم می‌فرمایند : «لعنَ اللهُ الواشماتِ، وَالمستوشماتِ والنامصاتِ والمتنمصاتِ، والمتفلّجاتِ للحسنِ، المغیّراتِ خلقَ اللهِ» بخاری (5948) و مسلم (14/105).

یعنی : «خدا لعنت کند آن کسی که خال کوبی می‌کند و کسی که می‌خواهد برای او خال کوبی کنند، و کسی که نمص می‌کند و کسی که خواستار نمص است، کسی که دندانها را به منظور زیبایی باریک و تیز می‌کند، اینها کسانی هستند که آفرینش خدا را دگرگون می‌کنند».

بعضی از علماء گفتند : نمص یعنی برداشتن موی ابروها، و نمص مختص ابروست، و سایر نقاط صورت مشمول آن نمی شود.

ابن أثیر گفته : «اَلنَّمصُ: یعنی نازک کردن و باریک نمودن ابروها به خاطر زیبا کردن آنها». "النهایه فی غریب الحدیث" (5/199).

و امام نووی گفته : «النّامصه: زنی است که موی ابروی دیگران را به منظور زیبایی باریک می‌کند و برمی‌دارد، و متنمصه زنی است که خواستار این عمل باشد» ریاض الصالحین، ص 629.

و امام ذهبی گفته: «نامصه زنی است که موی ابروی دیگران را برمی‌دارد و متنمصه زنی است که این کار بر روی او انجام می‌گیرد» الکبائر، ص 144.

اما بعضی دیگر از اهل علم گفتند : نمص شامل کل صورت می شود، یعنی برداشتن مو از هرجای صورت که باشد جایز نیست، و فرقی بین زن یا مرد در این مسأله وجود ندارد.

ابن حجر هیتمی در کتاب "الزواجر عن ارتکاب الکبائر" می‌گوید : «النّامصه: زنی است که ابروها را زیبا می‌کند تا اینکه باریک شود،  أبوداود نیز همین نظر را دارد، ولی آنچه خطابی و غیر او در رابطه با النّامصه گفته‌اند مشهورتر و بهتر است، مبنی بر اینکه النّامصه از مادة النمص به معنی برداشتن موی صورت است».

و علامه مُناوی می‌گوید: «النّامصه: به زنی می‌گویند که خواهان برداشتن موی صورت و ابروها با موچین است» فیض القدیر (5/273).

همچنین افرادی مثل جلال الدین سیوطی، و امام سندی، و شوکانی گفتند : النمص عام است؛ یعنی برداشتن موی صورت که ابروها نیز شامل آن می‌شود.

نگاه کنید به : شرح سنن نسائی للسیوطی و السندی (8/147)، نیل الأوطار (5/342).

از بین علمای معاصر؛ علامه ابن جبرین و علماء هیئت دائمی افتاء قول اول را برگزیدند، یعنی اختصاص نمص به ابرو، و لذا این هیئت فتوا دادند که ازاله موی صورت بجز ریش و ابروها جایز است. "فتاوی اللجنة الدائمة" (5/197) .

و علامه ابن عثیمین قول دوم را برگزیده است، یعنی نمص را تعمیم به کل صورت داده است، و بر اساس آن مرد نمی تواند موی صورتش را بردارد حتی اگر ابرو و ریش نباشد.

"فتاوی الشیخ ابن عثیمین" (11/123).

به فتوای علامه ابن باز در (2729) نیز مراجعه کنید. 

از نظر ما – و خدا بهتر می داند – نمص مختص به موی ابرو است، بنابراین ایرادی ندارد که مرد موی نواحی پیشانی و یا بین دو ابرویش را بزداید (هرچند از باب ورع و رعایت احتیاط بهتر آنست که اگر ضرورتی نیست از انجام آن اجتناب کرد).

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com