::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

7309776 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

170128436 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

120176 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

حکم محصولات کشاورزی که در آنها از کودهای نجس استفاده شده باشد و یا بوسیله نجاسات آبیاری شده اند
شماره فتوى 9005

تعداد بازديد 6960

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2014-01-27

 

حکم خوردن سیفی جات و میوه جاتی که از دولتهای اروپایی و آمریکائی و چین و سایر کشورها وارد می شوند که انواع متعددی از کودهای مختلط را برای تسریع رشد بکار می برند، از جمله این کودهایی که مورد استفاده قرار می دهند : کود تهیه شده از خوک است که گاهی بصورت مایع است و به کودهای مصنوعی اضافه می کنند. آیا این امر تاثیری بر محصول می گذارد؟ مثل : سیب سبز فرانسوی، یا سیب آفریقای جنوبی یا چینی، آیا از خرید اینگونه میوه جات باید خودداری کرد؟


الحمدلله،

اولا : استفاده از کودهای نجس برای تقویت محصولات زراعی و باغی بلامانع است، چه از سرگین حیوانات حرام گوشت تهیه شده باشد و یا از فضولات انسانی و یا اجزای مردار و یا حیوانات نجس، و این رأی جمهور اهل علم از حنفیه و مالکیه و شافعیه است.

امام ابن قیم می گوید : «جمهور علماء استفاده از سرگین نجس را نجاست عینی آن برای آبادانی زمین جهت زراعت و میوه و سبزی جایز دانستند» " زاد المعاد " (5/ 664) .

و امام نووی می گوید : «استفاده از سرگین نجس بعنوان کود زمین جایز است .. امام الحرمین گفته : کسی آنرا منع نمی کند، ولی مقتضای کلام صیدلانی خلاف اینست، اما رأی صواب : جواز آنست ولی مکروه است» "المجموع" (4/448) .

 

دوما : استفاده از کود نجس تاثیری بر (طهارت یا عدم طهارت) میوه ها و حبوبات و سایر محصولات ندارد، زیرا نجاست بر اثر استحاله آن (یعنی دگرگون شدن) به غذای پاکی که گیاه یا درخت با آن تغذیه می کند، پاک شده است. و عدم ظهور هرگونه نجاست بر میوه حاصله نه در رنگ و نه در بو و مزه این امر را تایید می کند.

و منظور از « استحاله » در اینجا یعنی : دگرگون شدن، تغییر و تحول از حالتی بحالت دیگر .

در کتاب دائرة المعارف فقهی آمده : «استحاله در لغت : تغییر طبع و وصف شیئی را گویند..

یعنی دگرگونی شیء و تغییر وصفش، مثل دگرگون کردن شیء نجس .

اشیاء نجسی همچون غائط و خمر و خوک، گاهی از حالت خود دگرگون شده و اوصافشان تغییر می کند، مثلا بوسیله سوزاندن، یا (تبدیل شدن خمر به) سرکه، و یا افتادن در شیء پاکی؛ مثل خوکی که در نمکزاری بیافتد و به نمک تبدیل شود» "الموسوعة الفقهیة" (3/213).

امام ابن حزم می گوید : «سرگین، و مدفوع، و ادرار، و آب، و خاک، همگی در درخت خرما به برگ و میوه خرما استحاله می شوند، و اکنون هیچکدام از اینها (خرما و برگها) نه سرگین است و نه خاک و نه آب، بلکه خرمای پاک و حلالی است، و همینطور در سائر نباتات اینگونه است».

" المحلَّی " (1/ 294) .

و علامه ابن عثیمین می گوید : «رأی مشهور نزد حنابله اینست که میوه و محصولاتی که بوسیله نجاسات آبیاری شده باشند و یا بعنوان کود مورد استفاده قرار گیرند، حرام است، زیرا بر اثر آن (محصول) نجس شده است، مگر آنکه (مدتی) بوسیله (آب) پاک و طاهر آبیاری شوند و عین نجاست از بین رود (آنگاه حلال می شود) .. اما بیشتر اهل علم معتقدند که بر اثر آن نجس و حرام نمی شود، مگر آنکه آثار نجاست بر میوه یا دانه ظاهر شود، و این رأی صحیح است، چرا که غالبا نجاست استحاله می شود و اثری بر دانه و میوه ظاهر نمی شود».

" مجموع الفتاوی والرسائل " (11/52).

اما محصولات و میوه هایی که بر اثر تماس با نجس آلوده شده باشند، بایستی قبل از خوردن شسته شوند تا اثر نجاست بر پوست آن زدوده شود.

نکته بعد آنکه : گاهی استفاده از این کودها جایز نیست، نه به این دلیل که از خوک یا نجاست دیگری تهیه شده باشد، بلکه بخاطر زیان آور بودن آن بر سلامتی انسانهاست، و ملاک در اینجا نظر متخصصین است که توانایی اظهار نظر در این باره را دارند.

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

 

IslamPP.Com