::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

7309752 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

170128273 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

120176 تعداد كل فتاواى ارسال شده

مقاله هاي
<
  درمان بیماری روحی (قلبی)
 

نويسنده:سايت جامع فتاوي اهل سنت و جماعت

تعداد بازديد 43941

فرستادن به دوست 

  چاپ كردن

تاريخ اضافه 2012-06-23

 

درمان بیماری روحی (قلبی)

مؤلف: سعیدبن علی قحطانی

 

بزرگترین درمان برای امراض روحی و دلتنگی به اختصار در ذیل میآید: (زاد المعاد)

1- هدایت و توحید، همانا گمراهی و شرک از بزرگترین اسباب دلتنگی است.

2- نور ایمان صحیح، که الله عزوجل همراه عمل صالح در قلب بندهاش میافکند.

3- علم نافع، که باعث گشایش و بسط علم فرد میشود و شرح صدر به همراه دارد و دل را باز میکند.

4- توبه نمودن و برگشتن به سوی الله عزوجل و دوستی او با تمام قلب، و به او روی آوردن و در عبادتش مشغول شدن.

5- مداومت یاد الله عزوجل در هر حال و در هر مکان، ذکر، تأثیر عجیبی در شرح صدر و فراخی دل و از بین بردن غم و غصه دارد.

6- نیکی کردن به خلق، نیکی کردن به صورتهای مختلف آن و نفع رسانیدن به خلق تا حد امکان، انسان بخشنده نیکوکار، دلبازترین مردم و پاک طینتترین و بافضیلتترین آنها است.

7- شجاعت، که همانا مرد شجاع دلباز است و دل فراخی دارد.

8- بیرون نمودن عیوب قلب از قبیل صفات بد که موجب تنگی دل و عذاب آن میشود مانند حسد، کینه، خیانت، دشمنی، نفرت و ظلم.

از پیامبر صلی الله علیه وسلم در مورد بهترین مردم سئوال شد، فرمود: (هر کسی که مخموم القلب است و زبانش راست گفتار باشد، گفتند: راست گفتار را میدانیم، اما مخموم القلب چیست؟ فرمود: کسی که قلب او متقی و پاک است و گناه، ظلم، خیانت، حسد در آن نیست) (ابن ماجه).

9- افراط نکردن در نگاه و گفتار و گوش دادن و نزدیکی و خوردن و خوابیدن که همانا ترک زیادهروی در آنها از اسباب فراخی دل است و سبب از بین رفتن غم و غصه میباشد.

10- مشغول شدن به کار یا علمی از علوم نافع که قلب را از عوامل اضطراب و تشویق دور ساخته و سرگرم میکند.

11- انجام هر کار در همان روز و عدم موکول کردن آن به آینده و غصه نخوردن بر گذشته، و انسان در زمینه آنچه که در دین و دنیایش به او نفع میرساند تلاش کند و از پروردگارش برای رسیدن به هدف و پیروزی کمک بخواهد و از او طلب یاری و مدد بکند که این عمل او را از غم و غصه دور کرده و به او تسلی میدهد.

12- نگاه کردن به کسی که پایینتر از توست نه به کسی که بالاتر از توست، چه از لحاظ سلامتی و چه از نظر رزق و روزی و امثالهم.

13- فراموش کردن آنچه که از ناخوشایندیها بر او گذشته و امکان دفعشان هم نبوده و هرگز در مورد آنها فکر ننماید.

14- هرگاه که به فردی مصیبتی وارد شود باید تلاش کند که آن را سبک نماید، با وجود اینکه بدترین احتمالاتی که به آن امر منتهی میشود هم پیش بیاید، و باید آن را به اندازه تواناییش دفع نماید.

15- داشتن قوت قلب و عدم آشفتگی و انفعال قلب به اوهام و خیالات که تفکرات بد را جلب مینماید و عصبانی نشود و منتظر از بین رفتن گناهان و بروز ناخوشایندیها نباشد بلکه کار را به الله عزوجل موکول نماید در عین اینکه اسباب نافع را هم اختیار نماید، در خواست عفو و سلامتی از الله عزوجل نماید.

16- تکیه و اعتماد قلب بر الله عزوجل و توکل نمودن به او، داشتن حسن ظن نسبت به الله عزوجل و هر کس که به الله توکل نماید اوهام و خیالات در او تأثیری ندارد.

17- فرد عاقل میداند که زندگی صحیح و درست او آن زندگی است که پر از آرامش و خوشبختی باشد و زندگی واقعاً کوتاه است، پس نباید آن را با غم و اندوه کوتاهتر نمود و در برابر تیرگیهای آن نرم شد که این کار علیرغم یک زندگی صحیح میباشد.

18- آنگاه که بدی بر سر او آمد بین بقیه نعمتهای دینی و دنیویاش و بین آنچه بر سر او از بدی آمده جمعبندی و مقایسه نماید. بعد از مقایسه، بر او آشکارتر میشود که نعمتهای او از آن مصیبت بیشتر است، و بین آنچه از روی دادن ضرر میترسد و احتمالات زیادی که در مورد سلامتی او میباشد جمعبندی داشته باشد و نگذارد احتمال ضعیف بر احتمال قوی غلبه کند، و به وسیله آن هم غم و غصه و ترسش تمام میگردد.

19- بداند که آزارهای مردم، مخصوصاً گفتار بد، او را ضرر نمیرساند بلکه به خود آنها ضرر میرساند و به آن اهمیتی ندهد و فکر و خیال نکند تا اینکه به او ضرر و آسیبی نرساند.

20- افکارش را در مواردی که به او نفع دینی و دنیایی میرساند مشغول کند.

21- نباید از کسی به خاطر کار نیک و خوبی که به او کرده است توقع تشکر داشته باشد، به جز از الله عزوجل. بداند که این معاملهای بین او و الله عزوجل میباشد، و به تشکرات کسی که به او خوبی کرده اهمیتی ندهد ﴿إِنَّمَا نُطْعِمُکُمْ لِوَجْهِ اللَّهِ﴾.

22- بر روی دو چشم قرار دادن کارهای سودمند و به تحقق رساندن آن و عدم اشتغال به کارهای ضرررسان، حتی فکرش را هم نباید به آن مشغول نماید.

23- انجام تمام کارهای حال حاضر و فراغت از کارهای آینده تا زمانی که برای کارهای آینده با نیروی تفکر و عمل دست یابد.

24- از کارها و علوم نافع مهمترین آنها را برگزیند، خصوصاً مواردی که علاقهاش را در مورد آن شدید میکند از الله عزوجل بر انجام آن کار مدد بخواهد سپس مشورت کند آنگاه که مصلحت آن کار تشخیص داده شد با توکل به الله عزوجل به آن کار بپردازد.

25- سخن گفتن از نعمتهای ظاهری و باطنی الله عزوجل که همانا با شناخت آنها و با سخن گفتن در مورد آنها الله عزوجل غم و غصه را دفع میکند. و بنده را به شکرگزاری برمیانگیزد.

26- رفتار همسر، و فامیل و هر کسی که بین تو و او رابطه و علاقهای است، هرگاه که تو در آنها عیبی دیدی با آنها، با این ملاحظات دوستی، رابطه تداوم مییابد و دل باز میشود (مرد مؤمنی زن مؤمنش را متارکه نکند اگر از اخلاقش بدش آمد از اخلاق دیگرش راضی باشد) (مسلم).

27- دعا نمودن برای درست شدن تمام کارها، و بزرگترین دعا اینست «اللَّهُمَّ أَصْلِحْ لِی دِینِی الَّذِی هُوَ عِصْمَةُ أَمْرِی وَأَصْلِحْ لِی دُنْیَایَ الَّتِی فِیهَا مَعَاشِی وَأَصْلِحْ لِی آخِرَتِی الَّتِی فِیهَا مَعَادِی وَاجْعَلْ الْحَیَاةَ زِیَادَةً لِی فِی کُلِّ خَیْرٍ وَاجْعَلْ الْمَوْتَ رَاحَةً لِی مِنْ کُلِّ شَرٍّ» (مسلم) یعنی: ای الله، برای من دینم را که باعث حفظ شدن از گناه در کارم است را اصلاح بفرما. و دنیایم را که در آن امرار معاشم است، و آخرتم را که در آن معاد و بازگشتم است نیز اصلاح بفرما و زندگیم را جهت کارهای خیر زیاد بفرما و مرگم را جهت خلاصی از هر شری برایم قرار ده.

و همچنین این دعا «اللَّهُمَّ رَحْمَتَکَ أَرْجُو فَلَا تَکِلْنِی إِلَی نَفْسِی طَرْفَةَ عَیْنٍ وَأَصْلِحْ لِی شَأْنِی کُلَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْت» (ابوداود و احمد) یعنی: ای الله، رحمتت را طلب دارم، مرا به اندازه یک چشم به هم زدن به حال خودم وا مگذار و تمام کارهایم را اصلاح بفرما که به جز تو هیچ اله و معبودی نیست.

28- جهاد در راه الله عزوجل، پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم  در این باره میفرماید: (در راه الله عزوجل جهاد کنید که همانا جهاد در راه خدا دری از درهای بهشت است، و الله به وسیله آن انسان را از غم و غصه نجات میدهد) (احمد و حاکم) و این اسباب و وسایل درمان مفیدی برای امراض روحی هستند و از بزرگترین درمانهای آشفتگی روحی، برای کسی است که تدبیر نماید و با صدق و اخلاص به آن عمل نماید و برخی از علماء بسیاری از حالات و بیماریهای روحی را با آن معالجه نمودهاند، و الله عزوجل با آن فایده زیادی به بیمار رسانده است.

وصلیالله و سلّم علی عبده ورسوله محمد وعلی آله وأصحابه أجمعین ومن تبعهم

بإحسان إلی یوم الدّین

Swiss 1:1 quality 2023 Top Swiss Made Replica Watches UK at affordable prices have everything that one expects to find.
Swiss made UK Fake Omega Watches Shop for both men and women at affordable prices can be found from this website.